گزارش نخستین رویداد استارتاپی لیدکوتک

تجربه رویداد اول

لیدکوتک درواقع بستری برای ایده پردازی و ارائه طرح های فناورانه در حوزه های مختلف می باشد که قصد دارد با حضور مستمر خود استارتاپ های موفقی را به اکوسیستم استارتاپی ایران وارد کند. لیدکوتک با شناخت نیازمندی¬های صنعت و کشاورزی در حوزه محصولات و خدمات پیشرفته و با حمایت گروه شرکت های دانش¬بنیان سرمایه گذار لیدکو فرصتی طلایی برای سرمایه گذاری بر روی طرح های خلاقانه و فناورانه توسط صاحبان ایده، نخبگان، استادان و دانش‌آموختگان فراهم می‌کند.

نخستین رویداد استارتاپی لیدکوتک در یک مرداد ماه سال جاری در شهرستان فردوس برگزار شد. این رویداد با همت هلدینگ سرمایه گذاری لیدکو راه اندازی شده و بر مقوله اشتغال زایی و کسب و کارهای فناورانه تاکید دارد. افزون بر حمایت هلدیینگ دانش بنیان لیدکو به عنوان بزرگترین سرمایه گذار در حوزه علوم زیستی، لیدکوتک در مقایسه با رویداد های استارتاپی دیگر از جهات مختلف شاخص بود. از مهم ترین شاخص های رویداد میتوان به برگزاری دوره اول رویداد در شهرستان فردوس اشاره کرد که خود حاکی از هدف گذاری دقیق شورای سیاست گذاری لیدکوتک بر امر اشتغالزایی و حمایت از مناطق محروم و کمتر توسعه یافته دارد. نحوه داوری طرح¬ها، انتخاب کمیته داوری، محورهای برگزرای رویداد، نحوه برگزاری و آموزش مجازی رویداد همه از دیگر شاخص های اولین رویداد استاتاپی لیدکوتک به شماره می¬رود که در ادامه به آنها پرداخته خواهد شد.

رویداد استارتاپی لیدکوتک در آذرماه 96 کلید خورد و تا اردیبهشت 97 که آخرین مهلت ارسال ایده و طرح، بیش از 439 طرح و ایده نوآورانه در 9 حوزه مختلف (روش ها و رویکردهای نوین و پایدار در بیابانزدایی- دامپروری )با محوریت محدودیت های اقلیمی منطقه، صنایع تبدیلی و نهاده‌های ژنتیکی(- کشت های زراعی، باغی، گلخانه ایی و زینتی- مدیریت بحران آب در کشاورزی- مدیریت کنترل افات و بیماریهای کشاورزی در منطقه-انرژی های تجدید پذیر و اولویت دار منطقه- اکوتوریسم) پذیرش شد. انتخاب حوزه های رویداد لدیکوتک باهدف شناسایی پتانسل های خاص منطقه و تشویق نیروهای خوش فکر و جوان به ایجاد کسب و کارهای فناورانه با توجه به قابلیت های شهرستان فردوس بود. حضور حوزه های کشاروزی و بیابانزدایی با توجه به موقعیت خاص منطقه از نظر تولیدات کشاورزی و کمبود آب و همچنین در نظر گرفتن انرژی های تجدید پذیر و جاذبه های اکوتوریسمی منطقه نشان از انتخاب محورهای رویداد بر اساس شناخت دقیق و کامل منطقه فردوس دارد.

کمیته داوری منحصربفرد لیدکوتک

تمامی طرح های ارسالی با کمک تیم ۳۰ نفره داوری متشکل از اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و مراکز علمی معتبر کشور و همچنین متخصصین بومی منطقه در حوزه های رویداد به دلیلی آشنایی بیشتر در سه دوره داوری مورد بررسی و ارزیابی دقیق قرار گرفت. تعیین سه مرحله داوری و ارزیابی طرح ها توسط کارشناسان تجاری و علمی به جهت دسترسی به برترین های رویداد، موجب شد که میزان اشتباهات داوران در این مرحله کاهش یافته و تمامی طرح ها دریافت شده از دید فنی، بازار و در نهایت از دیدگاه کلان صنعت و سرمایه گذاری مورد ارزیابی قرار گیرند. ارزیابی ها در کمیته داوری در هر مرحله متفاوت از مرحله قبل انجام شد و همین روند مرحله ایی موجب بهبود کیفی طرح ها از ابعاد علمی و تجاری گردید . در مرحله ارزیابی اولیه ۳۹ طرح منتخب همراستا با محورهای رویداد انتخاب و در کیمته داوری مطرح شد و در نهایت ده طرح منتخب برای مرحله بعدی معرفی شدند. بمنظور ارتقا مدیریت کسب و کار طرح های منتخب در کارگاه های آموزشی شرکت کرده و آموزش های علمی لازم را برای تکمیل طرح خود کسب کردند.

کارگاه آموزش مجازی لیدکوتک

به استقبال گسترده صاحبان ایده و طرح از اقصی نقاط کشور؛ جهت تسهیل در ارائه طرح‌ها از جانب صاحبان ایده و طرح و نیز حذف فاصله زمانی، امکان ارائه طرح‌ها و همچنین شرکت در کلاس‍های آموزشی از طریق بستر وبینار در نظر گرفته شد. در عصر حاضر فناوری اطلاعات یکی از عمده ترین محورهای تحول و توسعه در دنیا محسوب می‌شود. امروزه دستاوردهای ناشی از فناوری اطلاعات چنان با زندگی مردم تلفیق شده است که توقف در مسیر آن باعث ایجاد اختلال در جامعه و حتی رفاه و آسایش مردم می‌شود. از این‌رو بسیاری از کشورها جهت عمومیت بخشیدن به استفاده از فناوری اطلاعات دست به اقدامات خرد و کلانی زده‌اند که برگزاری همایش‌ها و رویدادها یکی از این موارد است. با توجه به پتانسیل و تعداد بالای دانشجویان مشغول به تحصیل در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات استان خراسان جنوبی و هچنین زیرساخت مناسب فناوری اطلاعات در کشور، برگزاری رویداد به صورت وبینار می‌تواند گامی موثر در جهت آشنایی با ابزار قدرتمند وبینار در تبلیغات، بازاریابی و آموزش کسب و کارهای جدید در مناطق کمتر توسعه یافته باشد.

مجازی بودن دوره های آموزشی رویداد نیز یکی از مهم ترین ویژگی های رویداد استارتاپی لیدکوتک به شمار می آید . با توجه اینکه اکثر طرح های منتخب، از سراسر نقاط ایران و از مناطق روستایی و غیر شهری بوده، این روش به تمامی اعضای تیم های منتخب این فرصت را داد تا بطور یکسان از تمامی آموزش ها استفاده کرده و در صورت نیاز چندین بار دوره ها را بازبینی کنند. هفته پرسش و پاسخ نیز در روند پیشرفت تیم ها اثر مطلوبی داشت بطوریکه با ایجاد ارتباط مستقیم با مدرسین امکان رفع ابهام و در نهایت تکمیل مناسب تر فرم نهایی ایجاد شد.

برگزاری کارگاههای آموزشی کسب و کار عملی، بسط رفتارهای کارآفرینانه و ایجاد خلاقیت صاحبان سرمایه های فکری با هدف آموزش علمی و تجاری به اعضای تیم های منتخب در نظر گرفته شد و در اقدامی نوآورانه برای ارائه این خدمات آموزشی از سیستم آموزش مجازی استفاده شده است. در این مرحله تیم منتخب مرحله دوم، تحت چهار دوره آموزش مجازی مدیریت محصول، مدیریت کسب و کار، تیم سازی و مدیریت بازاریابی توسط مدرسین خبره و مجرب قرار گرفتند. شرکت کنندگان پس ازگذراندن دوره های آموزشی و پرسش و پاسخ مجازی با منتورها طرح ها را در قالب بوم کسب و کار آماده اراپه به سرمایه گذران نمودند. با توجه به ویژگی های منحصر به فرد این رویداد سعی شد علاوه بر مدرسین غیر وبومی از مدرسین بومی نیز در تیم منتورینگ یا آموزشی استفاده شود. استفاده از مدرسین بومی با درک قابیلت ها و پتانسیل های منطقه این امکان را برای تیم های تحت آموزش فراهم کرد تا آموزش های تخصصی تر و قابل استفاده تری را دریافت کنند.

فرم های نهایی ارسال شده مجددا مورد ارزیابی توسط کمیته داوری قرار گرفت و در مرحله داوری نیمه نهایی از ده تیم، ۶ تیم به مرحله نهایی برای رقابت در روز رویداد معرفی شدند. تیم های منتخب در این مرحله با گذراندن دوره آموزشی نحوه ارائه بطور مجازی آماده ارائه طرح ها در روز رویداد شدند.

گزارش مصور از روند برگزاری رویداد استارتاپی لیدکوتک

پیش رویداد لیدکوتک

برای اثر گذاری بیشتر دوره های مجازی روز ۳۱ تیر ماه تیم های منتخب به همراه منتورهای معزز تعامل مستقتا با آمادگی بیشتری برای رویداد آماده شده تا علاوه بر رفع مشکلات و سوالات احتمالی، فرصت انجام پیش ارائه را در حضور منتورها داشته باشند.

پیش رویداد لیدکوتک در حضور آقای دکتر اسلام پناه رئیس رویداد و آقای مهندس امیرحسنخانی اعضای شورای راهبردی لیدکوتک یک روز پیش از برگزاری رویداد استارتاپی لیدکوتک در محل هتل عماد نظام آغاز شد. در ابتدا 6 تیم برتر در محل حاضر شده و معرفی مختصری از طرح خود انجام دادند. خانم دکتر کتایون سپهری و آقای مهندس محمدحسین محسنی به عنوان دوتن از منتورهای رویداد، اطلاعات تکمیلی و نکات نهایی برای ارائه در روز رویداد را ارائه کردند. در ادامه هر یک از تیم ها به طور جداگانه در حضور منتورها و جمعی از اعضای شورای راهبردی لیدکوتک طرح خود را به طور آزمایشی ارائه دادند. مشاوره و تعامل در مورد ارائه آزمایشی بین هر تم و منتورهای رویداد برای رفع ایرادها و نقاط ضعف طرح¬ها انجام شد تا تیم ها با آمادگی کامل برای ارائه در روز رویداد حضور یابند. در پایان روز برنامه بازدید شرکت کنندگان و میهمانان ویژه لیدکوتک از مناطق دیدنی و گردشگری شهرستان فردوس برای آشنایی بیشتر میهمانان برگزار شد.

لیدکوتک چگونه شروع شد؟

گزارشی مصور از آنچه در رویداد لیدکوتک رقم خورد

دوشنبه یکم مرداد ماه در ساعت 9:30 ، هتل عمادنظام فردوس شاهد برگزاری افتتاحیه اولین رویداد استارتاپی لیدکوتک بود. لیدکوتک با حضور آقای دکتر محمدرضا امیرحسنخوانی "نماینده محترم مردم فردوس، طس، بشرویه وسرایان در مجلس شورای اسلامی"، دکتر اسماعیلی "معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی"، مهندس غلاملو "مدیر VC صندوق نوآوری و شکوفایی"، دکتر ناصری "رئیس پارک علم و فناوری خراسان جنوبی"، دکتر ابراهیمی "معاون ستاد توسعه گیاهان دارویی و دبیر کل کارآفرینی ستاد توسعه دارویی" ، مهندس شریف مقدم "کارگروه تخصصی فناوری و کارآفرینی ستاد توسعه گیاهان دارویی معاونت ریاست جمهوری" و جمعی از مسئولین شهرستان فردوس با تلاوت آیاتی چند از کلام خدا به همراه پخش سرود ملی به صورت رسمی آغاز شد.

دکترمحمدرضا امیرحسنخوانی نماینده مردم بشرویه سرایان، فردوس و طبس در مجلس شورای اسلامی:

اهمیت حمایت از شرکت های دانش بنیان و نخبگان، کمتر از مدرسه سازی و بیمارستان سازی نیست و برگزاری رویدادهای استارتاپی فصل جدیدی در توسعه خراسان جنوبی است. توسعه شرکت‌های دانش‌ بنیان در کشور و امتیازاتی که مجلس شورای اسلامی در برنامه ششم برای شرکت های دانش بنیان برنامه ریزی کرده است، نقش بسزایی در ایجاد اشتغال و محرومیت زدایی دارد. وی افزود کسب و کار دانش بنیان اگر چه ریسک و خطرپذیری بیشتری دارد اما تولید ثروت بیشتری را نیز به دنبال دارد و می‌تواند به ویژه در استان خراسان جنوبی اشتغال پایدار ایجاد کند و جذب سرمایه گذار و نیروهای تأثیرگذار در استان و شهرهایی چون فردوس، طبس، بشرویه و سرایان باید امکانات و خدماتی را نیز برای حضور آنها فراهم کنیم که از جمله آن فرودگاه و راه آهن است. ایشان همچنین با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی مبتنی بر دولت نیست و شرکت¬های دانش¬بنیان و بخش خصوصی باید این کار را انجام دهند، ضمن گلایه از عدم حضور مسئولین استانی، از اسماعیلی معاون استاندر،حمایت همه جانبه استانداری خراسان جنوبی را از شرکت های دانش¬بنیان و نجبگان را خواستار شد.

علی اسماعیلی "معاون سیاسی و امنیتی استاناری خراسان جنوبی":

استان خراسان جنوبی از نظر استعداد و نیروی انسانی چیزی کمتر از استان‌های دیگر ندارد و علیرقم همه محدودیت¬ها روحیه سخت کوشی مردم خراسان جنوبی باعث می¬شود در رقابت در عرصه های مختلف خوش بدرخشند. وی همچنین بیان کرد استانداری و دولت از هرگونه تکنولوژی و کسب و کار نوین حمایت کرده و اضافه کرد ما با تمام توان خود در کنار شما خواهیم بود.

دکترناصری "رئیس پارک علم و فناوری بیرجند":

ضمن خوشامدگویی به میهمانانی که از راه دور به استان خراسان جنوبی آمده بود، پیام سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری را قرائت کرده و قول داد که اگر نیاز باشد سه طرح برگزیده رویداد بدون ارزیابی در پارک علم فناوری بیرجند پذیرش گردد.

دکتر اسلام پناه رئیس رویداد لیدکوتک "مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری لیدکو و رئیس رویداد استارتاپی لیدکوتک " :

با اشاره به اینکه برگزاری رویدادلیدکوتک به دعوت دکتر محمدرضا امیرحسنخوانی از شرکت لیدکو انجام شده است، اضافه کرد زیرساخت های زیادی برای توسعه در خراسان جنوبی وجود دارد اما باید از چنین مسئولانی در استان بیشتر باشند تا باعث توسعه متوازن منطقه گردد. وی با اشاره به حدود 9 ماه تلاش تیم اجرایی و علمی لیدکوتک، کمک به فعالین اقتصادی در شرایط سخت را از اولویت های لیدکوتک داست. ایشان افزود برای کار کردن نیازی به رسانه ایی کردن و جنجال نیست، ما معتقد به آرمان های کشورهستیم و اعتقاد داریم همه باید عزم خود را جزم کرده و به فعالین اقتصادی و به کسب و کارهای نوپا در شرایط سخت کمکی کریمانه و مضاعف کنیم از همین امروز، چرا که امروز دیر نیست اما فردا دیرخواهد بود.

رقابت نهایی

پس از استراحتی کوتاه، با انجام قرعه کشی ترتیب ارائه تیم های منتخب مشخص شد. در ادامه به معرفی مختصری از 6 تیم راه یافته به مرحله نهایی پرداخته می‌شود

معرفی تیم های برتر

نام تیم: سبزاندیشان پویا

نام طرح: شامپوری سر و بدن آنغوزه

مجری تیم: محمدرضا شریفی

ارائه دهندگان: محمدرضا شریفی، مجید رمضانی

همکاران: حسن دهکردی، مهدی باقری و صباهاشمی راد

نام تیم: سالاتک

نام طرح: سلام سالاد

ارائه دهنده: مهدی یادگاری

دستیار: مهناز آقاجانی

نام تیم: کیهان کویر

نام طرح: تجارت گیاهان دارویی خاص منطقه فردوس

مجری طرح و ارائه دهنده: میثم احمدپور

همکاران: راضیه شیرزاد، مریم رضوانی

نام گروه: احیاگران کویر

نام طرح: نمگ درمانی در کویر بشرویه

مجری طرح: فریور گیوه چی

ارائه دهنده: سمانه هادیان

همکاران: الهام پرند و صدیقه اسکندری

نام تیم: آبساز انرژی

نام طرح: تولید آب از هوا با استفاده از انرژی تجدید پذیر

مجری و ارائه دهنده: وحید جواندل اجیرلو

همکاران: بهنام صبوری و سعید نجفی

نام تیم: زرناب

نام طرح: لواشک فراسودمند زرشک و عناب

ارائه دهنده: فریده جعفری

مجری طرح: زهرا زراعتکار

به گزارش دبیرخانه لیدکوتک، رقابت اصلی تیم های راه یافته به مرحله نهایی از ساعت 10:30 صبح روز رویداد آغاز شد، این مرحله با ارائه تیم سبزاندیشان پویا آغاز شد و پس از آن تیم های سالاتک، کیهان کویر و احیاگران کویر، و پس از استراحتی کوتاه در بعد از ظهر رویداد، تیم های آبساز انرژی و زرناب به رقابت پرداختند. کمیته چهارنفره داوری نیز پس از ارائه هر تیم با ارزیابی علمی، تخصصی فرم های داوری را تکمیل کرده و نتایج را به کمیته اعلام نتایج ارجاء دادند.

اعلام برترین ها و تقدیر از آن‌ها

در پایان رویداد با اعلام نتایج کمیته اعلام نتایج برترین تیم¬های رویداد به شرح زیر اعلام شد و مورد تقدیر قرار گرفتند.

رتبه سوم به تیم سالاتک با طرح سلام سلاد و رتبه دوم به تیم زرناب با طرح تولید لواشک زرشک و عناب فراسود اختصاص یافت. تیم احیاگران کویر با طرح احداث اکوکمپ درمانی در کویر بشرویه نیز در این بخش موفق به کسب امتیاز لازم برای رتبه اول شد.

فناوران

حضور فناوران برجسته کشور در لیدکوتک

پروفسور سید مهدی الوانی

دکتری مدیریت از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، پدر مدیریت دولتی ایران

دکتر علی شیدایی نرمیقی

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری رنا  


دکتر قاسم حسینی سالکده

معاون پژوهشی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران و دانشمند برتر

همکاران

دکتر مهدی اسلام پناه
مدیر عامل شرکت لیدکو، دکتری مدیریت از دانشگاه علامه طباطبایی

شورای راهبردی لیدکوتک


مهندس علیرضا امیرحسنخانی

شورای راهبردی لیدکوتک


دکتر کریم زارع

شورای راهبردی لیدکوتک

مهندس حسین توکلی‌طبا

شورای راهبردی لیدکوتک


دکتر حسین ابراهیمی
دکتری آبیاری و زهکشی‌

شورای راهبردی لیدکوتک

پرفسور حسن دانایی فر

شورای راهبردی لیدکوتک

دکتر سالار محمدی

شورای راهبردی لیدکوتک

دکتر مهرناز انتصاری
‌دکتری مهندسی ژنتیک

مسئول کمیته علمی لیدکوتک

دکتر رسول مرادی
دکتری مهندسی فناوری اطلاعات از دانشگاه صنعتی خواجه نصیر

مسئول کمیته ICT لیدکوتک

دکتر رضا واعظی

شورای راهبردی لیدکوتک

مهندس پریسا دهقان

مسئول کمیته مالی و سرمایه گذاری

دکتر مسعود آزاد
دکتری مدیریت از دانشگاه علامه طباطبائی

مسئول کمیته اجرائی لیدکوتک

دکتر نریمانی

شورای راهبردی لیدکوتک

مهندس حامد ابراهیمی
مدیر مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی

شورای راهبردی لیدکوتک